Regine Hougan powers through the water in the girls’ 9-10 50 freestyle event versus Calmar last week. (Photo courtesy of Kathy Oftedahl)
Regine Hougan powers through the water in the girls’ 9-10 50 freestyle event versus Calmar last week. (Photo courtesy of Kathy Oftedahl)

Last week the temperatures may have dropped, but the Decorah swimmers stayed hot, defeating Calmar, 410 to 195, Tuesday, June 11, in Decorah. The meet was shortened due to frigid temps and rain, eliminating the final set of free relays.

 

Decorah 410, Calmar 195

(First-place finishes only)

Boys 8 and under 100 medley relay – 1. M. Murphy, L. Hageman, K. Cord, J. LaFrentz, 2:26.71

Girls 8 and under 100 medley relay – 1. E. Thompson, L. Richmond, P. Webb, M. Phillips, 2:11.53

Boys 9-10 200 medley relay – 1. D. Irons, K.Oftedahl, W. Cote, G. Carolan, 2:57.53

Girls 9-10 200 medley relay – 1. S. Thompson, C. Smedsrud, E. Bucksa, L. Luzum, 2:37.03

Boys 11-12 200 medley relay – 1. M. Grimstad, R. Kuehner, I. Giddings, C. LaFrentz, 2:32.44

Boys 13-14 200 medley relay – 1. A. Bahr, T. Schissel, M. Cote, N. Rhodes, 2:59.25

Girls 13-14 200 medley relay – 1. A. Steine, E. Hook, M. Rhodes, J. Leuenberger, 2:35.46

Boys 15 and over 200 medley relay – 1. C. Johnson, I. Dixon, AJ Morrow, C. Bockover, 2:07.94

Girls 15 and over 200 medley relay – 1. K. Folkedahl, L. Johnson, M. Smedsrud, L. Iverson, 2:23.40

Boys 8 and under 25 free – 1. R. LaFrentz, 17.88

Girls 8 and under 25 free – 1. K. Cord, 19.09

Boys 9-10 50 free – 1. G. Carolan, 38.45

Girls 9-10 50 free – 1. E. Bucksa, 31.53

Boys 11-12 50 free – 1. C. LaFrentz, 29.51

Boys 13-14 50 free – 1. C. Bockoven, 34.95

Girls 13-14 50 free – 1. T. Schissel, 30.65

Boys 15-18 50 free – 1. C. Johnson, 25.13

Girls 15-18 50 free – 1. K. Folkedahl, 28.64

Girls 9-10 100 IM – 1. S. Thompson, 1:21.08

Boys 11-12 100 IM – 1. I. Giddings, 1:30.15

Boys 13-14 200 IM – 1. M. Cote, 2:53.12

Girls 13-14 200 IM – 1. T. Schissel, 3:01.47

Boys 15-18 200 IM – 1. AJ Morrow, 2:28.19

Girls 15-18 200 IM – 1. L. Johnson, 3:05.43

Boys 8 and under 25 butterfly – 1. R. LaFrentz, 25.32

Girls 8 and under 25 butterfly – 1. K. Cord, 31.38

Boys 9-10 50 butterfly – 1.W. Cote, 45.62

Girls 9-10 50 butterfly – 1. E. Bucksa, 36.08

Boys 11-12 50 butterfly – 1. C. LaFrentz, 34.50

Boys 13-14 50 butterfly – 1. Mason Cote, 36.88

Girls 13-14 50 butterfly – 1. E. Hook, 35.97

Boys 15-18 50 butterfly – 1. C. Johnson, 29.50

Girls 15-18 50 butterfly – 1. M. Smedsrud, 33.01

Boys 8 and under 25 backstroke 1. R. LaFrentz, 23.13

Girls 8 and under 25 backstroke 1. M. Murphy, 28.77

Boys 9-10 50 backstroke – 1. D. Irons, 45.69

Girls 9-10 50 backstroke – 1. C. Smedsrud, 49.57

Boys 11-12 50 backstroke – 1. M. Grimstad, 40.53

Girls 13-14 50 backstroke – 1. M. Rhodes, 32.35

Boys 15-18 50 backstroke – 1. AJ Morrow, 32.26

Girls 15-18 50 backstroke – 1. K. Folkedahl, 35.69

Boys 8 and under 50 free – 1. N. Hageman, 54.07

Girls 8 and under 50 free – 1. P. Webb, 46.16

Girls 9-10 100 free – 1. S. Thompson, 1:11.53

Boys 11-12 100 free – 1. R. Kuehner, 1:15.25

Girls 13-14 100 free – 1. M. Rhodes, 1:00.44

Boys 15-18 100 free – 1. I. Dixon, 59.28

Girls 15-18 100 free – 1. K. Folkedahl, 1:03.45

Boys 8 and under 25 breaststroke – 1. J. Leuenberger, 35.63

Girls 8 and under 25 breaststroke – 1. P. Webb, 33.91

Girls 9-10 50 breaststroke – 1. S. Thompson, 44.14

Boys 11-12 50 breaststroke – 1. R. Kuehner, 44.15

Boys 13-14 50 breaststroke – 1. M. Cote, 42.75

Girls 13-14 50 breaststroke – 1. M. Rhodes, 37.84

Boys 15-18 50 breaststroke – 1. C. Johnson, 34.97

Girls 15-18 50 breaststroke – 1. M. Smedsrud, 39.40